Owner Review
Peugeot iOn - 110.000 km na elektřinu s iOnem
V roce 2016 jsem koupil mírně ojetý, elektrický Peugeot iOn, který měl najeto jen 5000 km. Dovezl jsem si ho z Belgie. Musel být naprosto minimálně používán, protože vyroben byl už v roce 2011. Cena byla 290.000 s DPH. Nový tehdy, v roce 2016, stál okolo 600 tisíc.
Dnes mám na tachometru už 115.000 kilometrů. Peugeot iOn vychází z Mitsubishi iMiEV (v Japonsku patřil do kategorie malých městských aut tzv. kei-car). Peugeot tento automobil nakupoval kompletně od Mitsubishi. Snad i proto, že jde o japonskou techniku, nedošlo nikdy k žádné závadě (došlo jen na výměnu 12V baterie za 1500 Kč). iOn prostě jezdí a jezdí...
Konstrukčně jde o zadokolku, což je chytré řešení, které dnes několik výrobců elektromobilů začíná také používat. I v tomto autě je totiž elektromotor s okamžitým výkonem dostupným z prakticky nulových otáček (49 kW a 180 Nm). Přední pohon by byl dost nevhodný - docházelo by snadno k prokluzu kol, hlavně na mokru. Druhou výhodou tohoto uspořádání je fantastický rejd. Ve městě se díky kombinaci malého poloměru otáčení a úzké karoserie vejdete doslova „všude“.
Ale nemyslete si, že toto auto je uvnitř malinké. Auto je sice poměrně úzké, ale díky krátkému předku je uvnitř hodně místa na délku (i dozadu si sednou dva dospělí). Zavazadlový prostor je sice menší, ale vejdou se tam celkem vysoké předměty. Mě se po sklopení dělených opěradel podařilo odvézt pračku, skládací kolo, kočárky atd. viz fotografie. Prostě využití vnitřního prostoru je téměř dokonalé. Všechny boční dveře se otevírají skoro do pravého úhlu.
Vůz je poměrně lehký (kolem 1100 kg), a tak i relativně slabý motor dokáže ve městě divy. Jízda je hezky svižná. Ale iOn se kupodivu nezalekne ani dálnice a mnohokrát jsem s ním na dálnici jel. Zde je samozřejmě překážkou malá Li-ion baterie o kapacitě 16 kWh. Jenže toto autíčko umí být velmi úsporné, takže ani malá baterie není tragédie.
V létě jsem úsporným stylem dokázal ujet až 150 km. Dnes, kdy po stovkách nabíjení kapacita baterie mírně klesla (o cca 15 %), běžně bez omezování ujedu 110 km, v zimě 80-90 km. Jinak řečeno v létě jezdím kolem 14,5 kWh na 100 km, v zimě při minusových teplotách kolem 17 kWh. Eko jízda v létě znamená pokles spotřeby k 10 kWh na 100 km!
I tento elektroprcek má rekuperaci, ale jen jednostupňovou. Je zvláštní, že když odklopíte kryt na voliči řazení, tak se objeví možnost zvolit další dva stupně, tak jako to má Mitsubishi iMiEV standardně. Nechápu proč Peugeot zvolil toho divné řešení. Trochu zvláštní je, že iOn neukazuje spotřebu, ale jen dojezd.
Jízdní vlastnosti odpovídají menším kolům a iOn je poměrně nedotáčivý. Potěší však solidním komfortem odpružení.
Dobíjení je možné jak AC, tak DC. AC má maximum 3,6 kW a dobití trvá v praxi 4,5 hodiny. DC se standardem ChAdeMO „umí“ v létě přijímat až 40 kW výkonu, v zimě 25 kW. Tzn. na 80 % se dá dostat za 30 minut. Nevýhodou je, že při nabíjení není možné topit do interiéru. Baterie je chlazená vzduchem, takže se v horkém počasí a při rychlodobíjení nepřehřívá. I z tohoto důvodu je podle mě stále ve velmi dobrém stavu.
V současnosti je to nejlevnější cesta k modernímu elektromobilu jako ojetiny. Myslím tím, že baterie jsou lithiové, chlazené a uložené v podlaze. Tedy řešení, které nemají ani mnohé dnešní elektromobily. Motor je uložen vzadu, což je též prvek, který je pro elektromobily vhodný, protože se neprokluzují kola, při rozjezdu. Zrychlení a pružnost v běžném provozu mnohdy převyšuje běžné spalovací automobily (samozřejmě mimo dálnici, kdy je maximální rychlost omezena na 130 km/h).