Nutzerbewertung
Nissan Leaf - Rok a 31 000 km s elektromobilem
Po roce a 31.000 km bych se s vámi rád podělil o mé zkušenosti s Nissanem Leaf. Jde o modelový rok 2017 a vše jsem shrnul ve svém více než hodinovém videu, které najdete pod textem.
Snad všechny plusy a minusy jsem vypsal do přehledné tabulky nad tímto textem.
Co si i po roce užívám je dynamika tohoto auta. I tento dnes již postarší elektromobil umí překvapit pěkným zrychlením ve městě. Krásně umí zrychlovat do cca 80 km/h, poté již akcelerace trochu slábne. Má totiž 254 Nm z prakticky nulových otáček, to znamená zde máme okamžitou reakci po sešlápnutí plynu. To co pro mě udělalo elektrické auto úplně návykovým a to tak, že se už nemohu vrátit ke spalováku, je plynulý provoz. Auto se krásně plynule rozjíždí, ale díky rekuperaci stejně plynule umí zpomalovat a navíc při tom vrací energii zpět do baterie jako bonus.
A pak tak tichost, zpočátku jsem často jel podstatně rychleji než jsem si myslel. Ale zhruba po třech týdnech si zvyknete na to, že úroveň hluku je prostě nižší.
Tento starší 30 kWh Leaf má oproti dnes prodávaným elektromobilům zhruba poloviční baterii, ale stále se skvěle hodí pro ježdění po městě a okolí. Není prostě vhodný na hodně dlouhé cesty, ale pozor, 500 km výlet s ním zvládnete úplně v pohodě. Ale musíme si uvědomit, že spousta rodin využívá automobil právě takto. Osmdesát nebo až devadesát procent jízd jsou právě na tyto krátké vzdálenosti, které využíváme na nákupy, jízdy do práce, rozvoz dětí do školek, škol nebo kroužků. Ovšem nová elektrická auta, která se prodávají dnes, již nabízejí dojezd okolo 400 km. To jsou již podle mě plnohodnotná auta, pro rodinu.
Co se týká jízdních vlastností, auto se chová vyváženě, není ani příliš nedotáčivé ani přetáčivé, díky rovnoměrnému rozložení hmotnosti, protože tu hlavní část hmotnosti (motor a baterii) máme velmi nízko. Podvozek je nastaven velmi komfortně na zimních 16palcových kolech krásně žehlí nerovnosti. Letní sedmnáctky jsou stále ještě přijatelné.
Jen jednou za 31.000 km, co tento vůz vlastníme, se nám stalo že jsme neodjeli od domu a to díky vybité klasické 12V baterii. Poté, co jsem ji dobil, nebyl problém odjet. To znamená, že i elektromobil ke svému “nastartování” potřebuje klasickou 12V baterii. A druhá drobná závada byla na jednom z čidel, které bylo vyměněno v rámci záruky. Jinak jezdíme bez závad. Co mi dodává klidného spaní je, že z osmileté záruky na baterii mi stále ještě zbývá více než 6 let.
Servis je jen jednou za 30.000 km a na autě se prakticky nic nedělá. V praxi vám jen vymění pylový filtr a zkontrolují brzdy, nápravy a pár dalších věcí. Také zkontrolují přes počítač stav baterie. Pokud chcete mít sami dokonalý přehled o stavu baterie a dalších elektronických částí Leafu, kupte si aplikaci do mobilu Leaf Spy. Ta vám toho prozradí mnohem víc než servis.
Překvapilo mě kolik energie si umí auto vyrobit pomocí rekuperace. V aplikaci Leaf Spy jsem našel údaje, které říkají, že Leaf si umí takto vyrobit 20 až 25 procent energie.
Kdyby vám nedej bože došla el. energie na cestě, tak můžete 4x do roka zavolat do Nissanu a oni vás zdarma odtáhnou k nejbližší nabíječce nebo domů - podle toho kam je to blíže.
Baterie je Li-ion s nominální kapacitou 30 kWh, využitelná část je 27 kWh. To znamená, že v létě ujedete cca 170-180 km, po městě i přes 200 km. V zimě dojezd klesne o přibližně 25 %. Tento Leaf má nyní najeto 51.500 km, a degradace baterie je přibližně 8,2 %. Baterie bohužel nemá aktivní teplotní management, což se projeví především tak, že pokud chcete jet na delší vzdálenost (nad 500 km) v kuse, tak rychlonabíjením se teplota baterie postupně navyšuje. Zhruba při třetím rychlonabíjení se začne rychlost nabíjení výrazně zpomalovat. To znamená, že místo obvyklých 25-30 minut, nabíjíte až 50 minut. V praxi to znamená, že jezdit na trasy delší než řekněme 600 km není pohodlné, ale přesto s Leafem jezdím 350 dnů v roce zcela bez problémů. Na trasy výrazně delší než 500 km využívám nyní již mou Teslu 3 Long Range.
Výborná je aplikace do mobilů. Můžete v ní zkontrolovat stav baterie, ale hlavně zahájit nabíjení, když máte doma již levný proud (obvykle večer). Dále můžete ráno při snídani spustit vyhřívání vozu, sedadel i volantu a když do něj za 15 minut nastupujete, je již krásně vyhřátý. A naopak v létě, třeba když jdete z koupaliště, si jej můžete nechat předem na dálku vychladit.
Leaf má celkem velký rozvor 2,7 m, proto je prostorný i na zadních sedadlech. Zavazadlový prostor má objem 370 litrů a zvládne pojmout běžný kočárek.
Průměrnou spotřebu za 30.000 km mám přesně 14,93 kWh. Celková cena elektřiny + pravidelného servisu za 30.000 km byla pouhých 14.300 Kč, to znamená, že cena 1 km byla přesně 48 haléřů (mé obdobné velké spalovací auto s motorem 1,4 Turbo mě stálo násobně více a to 2,26 Kč na 1 km)
Šel bych to toho znovu? Jednoznačně ANO. Já bych to přirovnal k přechodu z kinofilmu na digitální foťák. Jakmile jednou vyzkoušíte kvalitní digitální foťák, tak není cesta zpět a toto je naprosto stejné. Co mě hrozně baví, je to, že si vyrábím vlastní elektrickou energii na fotovoltaických panelech na střeše našeho domu. A tou pak poháníme domácnost i auto.
Proč točím videa o radosti z elektromobility: https://www.electrodad.cz/proc/
Můj YouTube kanál je zde.