Owner Review
BMW i3 22 kWh - 145.000 km s elektrickou motokárou
Elektromobilitou jsem byl ještě v roce 2014 zcela nepolíben, ale kolega mě náhodně přizval k projížďce v elektrickém BMW i3. Byl jsem okamžitě nadšen, jak se tato zdánlivě malá krabička na kolech umí proplétat městskými uličkami. Velmi nízká je hmotnost (přibližně 1200 kg) a zároveň hezky silný elektromotor (125 kW, 250 Nm) u zadní nápravy dělají divy.
O pár týdnů později jsem již vyplňoval objednávku u našeho dealera BMW. Jistou zajímavostí bylo, že obvyklá sleva, kterou je obvyklé žádat se zde nekonala. O BMW i3 byl v Evropě v té době takový zájem, že dealer slevy prostě nenabízel, protože „í-trojek“ byl nedostatek. Auto bylo dodáno za dva měsíce v únoru 2015. Cena 1.050.000 bez DPH je samozřejmě diskutabilní, ale v kontextu značky BMW to jde. BMW i3 si velmi solidně drží cenu jako ojetina, takže se nebojím, že bych jej jednou prodával pro mě nevýhodně.
5 let a 145.000 kilometrů
Za pět let jsem najel 145.000 km, což znamená skoro 30.000 km ročně (ve všední dny cca 100-150 km). A to má moje i3 jen malou 22 kWh baterii. Myslím, že je to hezký důkaz, že elektromobil je schopen zcela snadno najíždět nadprůměrné kilometry, pokud vezmeme v úvahu, že průměrný nájezd automobilu v ČR je pod 15.000 km ročně.
Nabíjení a baterie
Nabíjím téměř vždy z běžné zásuvky doma (16 A) nebo ve firmě z wallboxu (32 A). Šetří to baterii, která má za těch 5 let minimální degradaci. DC rychlodobíjení téměř nevyužívám, protože dojezd na jedno nabití není příliš velký (max 150 km) a na dlouhé trasy toto auto prostě není určeno . Později bylo v nabídce i3 s větší baterií (33 kWh), což by delší jízdy samozřejmě zpříjemnilo. Dealer mi nabízel výměnu za tento model, ale nevyužil jsem ji, protože mi stávající baterie vlastně tak akorát stačí a jinak bylo změn minimum.
Nadšení z „motokáry“ nevyprchalo
Celou dobu ze mě nevyprchalo nadšení z toho, jak je i3 svižným autíčkem a asi budu opakovat mnoho dalších majitelů, když řeknu, že je to taková motokára (délka necelé 4 metry a kola pěkně v rozích karoserie). Jednak je to poměrně lehké auto (obzvláště na elektromobil) a pohon zadní nápravy je také skvělý. ESP umožňuje projíždět zatáčky v mírném přetáčivém driftu, takže je to občas hodně velká zábava. Jen tím logicky dost trpí zadní kola. Bohužel zadní kola jsou širší než přední, takže je nemůžete prohodit. Vynikající je rejd předních kol. Nevýhodou sportovního svezení je však velmi tvrdé odpružení.
Prostornost interiéru, sedadla, 2x kufr
Docela mě překvapila prostornost. Vepředu chybí středová konzole, takže dojem z prostoru je výborný. Na zadních sedadlech je to také solidní. Střecha je vysoko, což pocit prostornosti ještě zvyšuje. Přední sedadla na to sice moc nevypadají, ale jsou kvalitní a docela dobře podrží tělo v zatáčkách. Mnoho lidí to neví, ale i3 má solidní zadní zavazadlák, ale i „frunk“. Je sice malinký, ale pár kabelů a dalších drobností se tam vejde. Zajímavostí je, že lehká karoserie z karbonu (kombinovaná s hliníkem) nedrží vůbec dobře teplo, takže vytopený vůz v zimě po zastavení velmi rychle vychladne.
Spotřeba, aplikace, iDrive
Spotřeba je zajímavá v kontextu zábavnosti i3. Já jezdím v létě okolo 14 kWh, zima spotřebu zvýší na 16-18 kWh. Velmi spolehlivý je ukazatel dojezdu. Přesně počítá dojezd při zadání trasy do navigace i podle momentálního stylu jízdy. Výborná je „zimní“ funkce v aplikaci, kdy si mohu nastavit v kolik hodin ráno dojde k sepnutí vyhřívání vozu. Do 15 minut je krásně vyhřátý. Jinak je ale aplikace dost nedotažená a za celou dobu ji BMW prakticky nevylepšilo. Příkazy (např. uzamknutí vozu nebo zapnutí klimatizace) navíc předává do vozu přes BMW servery extrémně dlouho. Někdy trvá příkaz déle než minutu. To v Tesle 3, kterou mám nyní novou, toto trvá cca sekundu :) Systém ovládání kolečkem iDrive je celkem pohodlný, ale infotainment odpovídá době vzniku vozu.
Servis, závady
Předepsané servisní úkony jsou extrémně levné. Dvouletá prohlídka, kdy je vyměněna brzdová kapalina a dojde pouze ke kontrole zbytku vozu stojí pouhých 2000 Kč. V 70.000 km v motoru něco výrazně „zaskřípalo“, což jsem oznámil dealerovi a ten kupodivu komplet motor i s převodovkou vyměnil a BMW si jej vyžádalo na prozkoumání. Došlo také k výměně hlučného ložiska zadního kola. Vše samozřejmě v záruce. Proběhla také svolávací akce, kdy byly u motoru vyměněny upevňovací šrouby. Po záruce se bohužel pokazil společný kompresor pro klimatizaci a chlazení baterie, tato pozáruční oprava stála 39.000 Kč.
Závěr
Elektrické BMW i3 mě z dlouhodobého uživatelského pohledu překvapilo svou vyspělou konstrukcí se kterou si konstruktéři velmi pohráli. Nyní krátce vlastním Teslu 3 SR+, ale i3 dále slouží ve firmě (printo.cz) a rozhodně se jej nechystám prodat.