2020 Renault Zoe R135 Z.E. Intens Test Drive

Renault Zoe R135 Z.E. Intens 2020 - title image

Renault Zoe

R135 Z.E. Intens 2020

9.3/10not logged7 votes

Renault ZOE R135 Z.E. Intens – je opravdu tak dobrý?

Renault ZOE je v Evropě společně z Nissanem a jeho modelem Leaf průkopníkem elektromobility.

04 Feb 2021

Renault Zoe Pros and Cons

Pros:
  • velmi dobrý dojezd díky 55 kWh baterii – město až 400 km, dálnice až 250 km (v zimě je nutno tyto hodnoty snížit o přibližně 20-30 %)

  • vysoká bezpečnost (5 hvězd Euro NCAP)

  • při úsporné jízdě lze docílit velmi nízké spotřeby 11-12 kWh/100 km

  • rychlé 22 kW AC nabíjení v ceně vozu

  • tuhá karoserie

  • žádné pazvuky v interiéru při jízdě na nerovnostech

  • volant nastavitelný ve čtyřech směrech

  • dobré brzdy

  • velmi dobrý poloměr otáčení 10,6 m

  • dobré zrychlení z klidu i předjíždění

  • ovladatelnost ve městě v úzkých uličkách

  • ovládání klimatizace a několika dalších funkcí klasickými tlačítky

  • Isofix i na sedadle spolujezdce vepředu

Cons:
  • nelze vytápět interiér ani vyhřívat sedadla, když se vůz nabíjí

  • velký příplatek za DC nabíjení 25.000 Kč (1100 euro)

  • téměř žádná zpětná vazba od kol do volantu

  • výhled šikmo vzad přes silný C sloupek

  • přední sedadla téměř bez bočního vedení (Renault Clio má lepší sedadla)

  • prostor pro cestující vzadu nemá žádné osvětlení

  • málo místa pro nohy vzadu

  • vysoko umístěné sedadlo řidiče, navíc nelze výškově seřizovat

  • stále vysoká cena v porovnání se spalovacími verzemi, např. podobně velkým Renaultem Clio

  • nelogicky umístěné a špatně dostupné tlačítko vyhřívání volantu

  • velmi malá přihrádka u spolujezdce

Test Drive

Renault ZOE R135 Z.E. Intens – je opravdu tak dobrý?

Renault ZOE je v Evropě společně z Nissanem a jeho modelem Leaf průkopníkem elektromobility. Leaf se vyrábí již od roku 2010 a ZOE ho následovalo jen o dva roky později. Dnes je ZOE nejprodávanějším elektromobilem v Evropě. V minulém roce se ZOE poprvé prodalo přes 100.000 kusů. To je mimochodem dvojnásobek roku 2019! A od začátku výroby již prodej překročil hranici 270.000 kusů.

IMG 8581

velikost ideální do města a okolí

Proč je ZOE dnes tak populární? Renault zvolil velikost tak akorát do města s délkou lehce přesahující čtyři metry. Reálně jde o vůz rozměrově velmi podobný populárnímu Renaultu Clio, jen je o 12 cm vyšší, protože baterie v podvozku konstrukci vozu zvyšuje. Dnešní popularitě jistě nahrává také velká baterie, která dokáže pojmout 2,5x více energie než na začátku výroby v roce 2012.

Renault jde cestou tří pevných výbav. Od základního Life, přes prostřední Zen až po nejlépe vybavený Intens, který jsem měl na test já. Přičemž je možné ke každému z nich přikoupit jen několik dalších prvků výbavy. Například prodlouženou záruku na 150 tisíc km, parkovací senzory, metalízu nebo vyhřívaná přední sedadla a volant. A právě vyhřívání sedadla a volantu nesmíte zapomenout v ceníku zaškrtnout, pokud budete ZOE kupovat. Je to důležité ze dvou důvodů. Jednak v chladném počasí není snad nic lepšího, než když vám volant během chvilky začne ohřívat promrzlé dlaně a sedadlo záda. A protože ZOE neumí při nabíjení vytápět interiér ani vyhřívat volant či sedadlo, tak je nutné, když se v chladném počasí blížíte k rychlonabíječce (rapid charger) vše pořádně předehřát, abyste při nabíjení, které může trvat až hodinu nezmrzli. Toto je asi největší technický nedostatek ZOE. Zajímavé je, že podobně drahá Mazda MX-30 vytápět interiér při nabíjení umí.

IMG 8625

CCS konektor je na ideálním místě - blízko nabíječce

Když už jsme u nabíjení, Renault zvolil zajímavou strategii. Standardně je ve voze jen AC nabíječka, která se obvykle využívá jen pro pomalé nabíjení doma nebo třeba v práci. AC nabíječka v ZOE má však vysoký výkon 22 kW! Většina elektromobilů, a to i podstatně dražších takto výkonnou AC nabíječku nemá. Většinou to je jen 3,7 nebo 7,4 kW, za příplatek pak 11 kW. Co to v praxi znamená? Znamená to, že i doma nebo u veřejných stanic s AC konektorem Mennekes Type 2, dobijete ZOE na 80 % přibližně za dvě hodiny. Ale co je obzvlášť zajímavé, že veřejné AC nabíjecí stanice mají mnohem nižší cenu za kW než DC stanice nebo bývají dokonce zadarmo. Můj známý takto zcela zdarma absolvoval ve svém ZOE celý výlet po Rakousku, protože nabíjel jen u AC stanic v centrech měst a mezitím s rodinou prohlížel pamětihodnosti.

Pro cestování na velké vzdálenosti je však dnes ideální DC nabíjení vyšší rychlostí (nejlépe 100 kW a více). Za možnost dobíjet na rychlonabíječkách přes port CCS si musíte u ZOE připlatit nemalých 1100 euro (25.000 Kč) nehledě na zvolený paket výbavy. Toto příplatkové dobíjení na rychlonabíječkách je u ZOE možné maximálním výkonem 50 kW, což není mnoho. Konkurence v podobě například Opelu Corsa e nebo Peugeot e-208 už umí nabíjet rychlostí až 100 kW.

Zkusil jsem nabíjet v chladném počasí z 8 % baterie a špička nabíjení byla 46 kW a do 50 % nabití baterie se výkon držel na solidních 40 kW. Celkově jsem dobil z 8 % na 75 % přesně 34 kWh za 50 minut. To znamená, že za 50 minut je možné dobít na dalších 230-260 km městské a příměstské jízdy nebo přibližně 160-180 km dálniční jízdy. Mimochodem nabíjecí port se nachází v přední části vozu pod logem, což je asi nejlepší místo, protože kabely DC dobíječek nebývají příliš dlouhé.

2019 New Renault ZOE

bateriový modul 55 kWh, včetně boční ochrany

Dnes prodávaná verze ZOE má baterii o celkové kapacitě 55 kWh a využitelných je 52 kWh, zbytek je buffer, který chrání baterii před přílišným vybitím a naopak. To znamená, že dojezd je pro automobil této „městské“ velikosti je velmi dobrý. Ve městě a okolí se dá v teplém počasí hravě překonat 400 km, na dálnici pak přibližně 250 km. Trochu problém je chladné počasí, kdy musíte vyhřívat interiér a díky tomu dojezd klesne přibližně o 20-30 % oproti létu. Přesto si myslím, že Renault už nebude nucen baterii v nejbližších letech zvětšovat. Dojezdy, které tato baterie zvládá, bude většině majitelů bohatě stačit.

A jak se se ZOE jezdí? Jak už vzhled napovídá, je ZOE malým a mrštným autem mimořádně vhodným do úzkých uliček starých měst. Pomáhá tomu i velmi malý poloměr otáčení (10,6 m), který je jen o trošku horší než u nedávno testovaného ID.3 (10,2 m). 100 kW výkonu motoru a 245 Nm umožňují velmi svižný pohyb po městě i mimo něj. Zrychlování z křižovatek i předjíždění je až nečekaně zábavné a hlavně bezpečné. Zrychlení 0-100 km/h je oficiálně 9,5 s, ale naše měření ukázalo o celou sekundu lepší výsledek 8,5 s. Vzhledem k tomu, jak svižná je verze 100 kW, věřím, že i levnější verze s výkonem 80 kW nebude vůbec špatná. To mi nedávno potvrdil i majitel této slabší verze. S výkonem je spokojen a kupodivu vůz nevyužívá jen ve městě a okolí, ale naopak s ním jezdí i delší trasy.

Co je rychlé, musí umět i dobře zpomalit. Brzdový pedál působí poměrně přirozeně, není tak zvláštní, jako u některých elektromobilů, např. ID.3 vyžaduje pár dnů zvykání. U ZOE jsem si na „divný“ brzdový pedál nemusel vůbec zvykat. Rekuperace zvládá až 90 % běžného brzdění, což dokazují i čisté ráfky vepředu, které nejsou vůbec špinavé od prachu z brzdových destiček. Toto je jedna z výhod elektrických aut, minimální nároky na klasickou brzdnou soustavu a tím i značné úspory na pravidelný servis. ZOE má jen dva stupně rekuperace, které se nastavují na hlavním voliči. Pádla pod volantem, kde by se dalo nastavovat více stupňů rekuperace, ZOE nemá.

Odpružení je poměrně tvrdé i na kolech rozměru 195/55 R16. Podvozek solidně zvládá projíždět zatáčky i vyšší rychlostí, ale je cítit, že ZOE je stavěn spíše na poklidnější jízdu. Na určitých nerovnostech se auto zvláštně třese, jako by podvozek měl občas příliš práce s váhou celého vozu. A protože samotná baterie váží 326 kg, tak se tomu ani moc nedivím.

IMG 8632

Ještě se musím na krátko vrátit ke klíči k ZOE. Tvarem jde jakoby o platební „kartu“, která je však příliš silná na to, aby se dala vložit do peněženky, takže tento tvar postrádá logiku. Navíc nemá žádné poutko pro klíče od domu, které mám na klíčích od vozu vždy přichyceny.

Pojďme se podívat do interiéru. Začněme u přístrojové desky. Ta je tvořena na tuto třídu vcelku kvalitními, ale většinou tvrdými plasty. Ve vyšší výbavě je palubní deska navíc částečně potažena i šedou látkou. Možná by mohl Renault nabídnout možnost vybrat si z několika barev látky pro osvěžení vzhledu interiéru. Potěšilo mě, že v interiéru během testu nic nevrzalo a karoserie působila velmi pevně. Uprostřed je velký displej, kterým se ovládá mnoho funkcí od rádia až po navigaci. Systém umí i Apple Carplay i Android Auto. Já jsem s připojováním iPhone trochu bojoval. Někdy se telefon připojil hned, někdy se Carplay spustil až po 20 minutách jízdy.

IMG 8596

IMG 8596

Velkou výhodou ZOE je, že celé ovládaní klimatizace nechal pod displejem v klasické, mechanické podobě. Co mi dost vadilo, že ovládání vyhřívání sedadel bylo správně umístěno u ovládání klimatizace, ale vyhřívání volantu bylo na špatně dostupném místě vlevo dole – pod volantem. Volant má příjemně silný věnec a posilovač řízení je dobře nastaven. Bohužel sedadlo řidiče má hodně nevýrazné boční vedení, a navíc není možné seřizovat jeho výšku. To by až tak nevadilo, kdyby sedadlo nebylo uchyceno velmi vysoko. Bohužel se zdá, že Renault neměl jinou možnost, protože pod sedadlem od řidiče směrem dozadu zabírá dost místa baterie.

zoe

Přístup na zadní sedadla bohužel komplikuje miniaturní „designová“ klička, kterou však budou mnozí majitelé ZOE brzy nenávidět. Nepracuje se s ní vůbec dobře a klasická klika, jako je u předních dveří by byla mnohem lepší. Místa na zadních sedadlech mnoho není, ale pro městský vůz je to dostatečné. Zamrzí však nepřítomnost jakéhokoli osvětlení zadních sedadel, takže když něco hledáte na zadních sedadlech v noci, musíte si posvítit mobilem.

zoe sedak

základ je 338 litrů, po sklopení až 1225 l

Zavazadlový prostor o velikosti 338 litrů odpovídá velikosti městského vozu. Opěradla zadních sedadel se dají sklápět v poměru 60:40 (v nejnižší výbavě Life však dělená nejsou). Kufr pod přední kapotou ZOE nemá.

Je tedy možné ZOE doporučit jako městský a příměstský automobil? Jednoznačně ano. Kromě toho nemá ZOE problém i s dálničními přesuny, díky poměrně velké baterii v kombinaci s rozumnou spotřebou. Já jsem na dálnici bez problémů urazil 340 km s jedním 30minutovým dobíjením (dálniční spotřeba 18 kWh/100 km).

ZOE je po 8 letech výroby a několika vylepšeních opravdu dotaženým elektromobilem, což dokazují i vysoké prodeje v posledních letech. Sice bych si dokázal představit, že by Renault mohl ještě pár věcí vylepšit, ale toto je možné konstatovat snad u každého auta.

See Tech Specs - Renault Zoe

Renault Zoe Photos

Renault Zoe - Image 1 from the photo gallery Renault Zoe - Image 2 from the photo gallery Renault Zoe - Image 3 from the photo gallery Renault Zoe - Image 4 from the photo gallery Renault Zoe - Image 5 from the photo gallery Renault Zoe - Image 6 from the photo gallery Renault Zoe - Image 7 from the photo gallery Renault Zoe - Image 8 from the photo gallery Renault Zoe - Image 9 from the photo gallery Renault Zoe - Image 10 from the photo gallery Renault Zoe - Image 11 from the photo gallery Renault Zoe - Image 12 from the photo gallery Renault Zoe - Image 13 from the photo gallery Renault Zoe - Image 14 from the photo gallery Renault Zoe - Image 15 from the photo gallery Renault Zoe - Image 16 from the photo gallery Renault Zoe - Image 17 from the photo gallery Renault Zoe - Image 18 from the photo gallery Renault Zoe - Image 19 from the photo gallery Renault Zoe - Image 20 from the photo gallery Renault Zoe - Image 21 from the photo gallery Renault Zoe - Image 22 from the photo gallery Renault Zoe - Image 23 from the photo gallery Renault Zoe - Image 24 from the photo gallery Renault Zoe - Image 25 from the photo gallery Renault Zoe - Image 26 from the photo gallery Renault Zoe - Image 27 from the photo gallery Renault Zoe - Image 28 from the photo gallery Renault Zoe - Image 29 from the photo gallery Renault Zoe - Image 30 from the photo gallery Renault Zoe - Image 31 from the photo gallery Renault Zoe - Image 32 from the photo gallery Renault Zoe - Image 33 from the photo gallery Renault Zoe - Image 34 from the photo gallery Renault Zoe - Image 35 from the photo gallery Renault Zoe - Image 36 from the photo gallery Renault Zoe - Image 37 from the photo gallery Renault Zoe - Image 38 from the photo gallery Renault Zoe - Image 39 from the photo gallery Renault Zoe - Image 40 from the photo gallery Renault Zoe - Image 41 from the photo gallery Renault Zoe - Image 42 from the photo gallery Renault Zoe - Image 43 from the photo gallery Renault Zoe - Image 44 from the photo gallery Renault Zoe - Image 45 from the photo gallery Renault Zoe - Image 46 from the photo gallery Renault Zoe - Image 47 from the photo gallery Renault Zoe - Image 48 from the photo gallery Renault Zoe - Image 49 from the photo gallery

Discussion

Discussion is empty. You can add the very first post.

To comment, you must be logged.

Related (Renault Zoe)

Next Up (The Latest)